Vyšehradský šach v půlce sezóny září

Šachistická sezóna 2018–19 má za sebou už více než jednu polovinu. Petr Vaněk přidává tradiční hodnocení dvanácti týmů. Na úspěších Vyšehradu se kromě dospělích podílí i děti či jména zahraničního původu. Šachistické experty jistě omámí, že s námi hraje i velmistr Plát.

Předseda největšího sokolského a šachistického oddílu vůbec, JUDr. Petr Vaněk blíže popisuje, “musím říci, že na to, kolik těch družstev máme, je to vážně sezóna zatím úspěšná.” Kromě pochvaly také motivuje své hráče k lepším výkonům.

Nutno připomenout, že letos byl oceněn i sám předseda klubu Petr Vaněk. O ocenění Salo Flohra jsme psali již v listopadu.

Vyšehrad se umístil na krásném 5. místě v turnaji v rychlém šachu

Dospělí

Jen upřesňujeme, že soutěže dospělých družstev se hrají vesměs ve dvanáctičlenných skupinách, tedy na 11 kol.

ŠK Sokol Vyšehrad „A“ – I. ČL, skupina „Západ“ 4. místo

Áčko má ztrátu na vedoucí tým jen dva body a téměř celou špičku ještě zbývá odehrát. Tajný cíl je skončit na „bedně“, ale první polovina tabulky je jistě v silách skvěle konsolidovaného týmu, který jsme letos ještě posílili velmistrem Plátem. Výborně zatím hraje Lukáš Vlasák a také čerstvě naturalizovaný Španěl Eduardo Serrano. Porazíme-li ještě OAZU příští neděli, naše šance na medaili se ještě zvýší.

ŠK Sokol Vyšehrad „B“ – II. ČL, skupina „A“ – 4. místo

Ještě přede dvěma koly jsme vedli! Bohužel prohra na Bohemce a remíza s Příbramí, na níž jsem se svou prohrou též podílel, způsobily, že je na tom druhý podobně jako první. Vzdálenost od lídra není velká. Ale musíme znovu najet na vítěznou vlnu.

ŠK Sokol Vyšehrad „C“ – přeborová skupina – 7. místo

Škoda včerejší prohry na Pankráci, ale tým už teď bude hrát v mnohem silnějším složení.

ŠK Sokol Vyšehrad „D“ – přebor Prahy, I. třída, skupina 9. místo

Déčko má o kolo méně a zatím má jednu výhru, remízu a dvě prohry. Žádná tragédie, uvidíme.

ŠK Sokol Vyšehrad „E“ – přebor Prahy, I. třída, 5. místo

Éčko je velmi příjemným překvapením celé soutěže, kompaktní tým postavený na skvělé první šachovnici Eduarda Serrana a zkušených borcích typu Jirky Domlátila a Martina Doležala. Jen tak dále.

ŠK Sokol Vyšehrad „F“ – přebor Prahy, I. třída, 8. místo

V posledním kole efko konečně nabralo dech, rozdrtilo Bohnice a věřím, že se už bude dařit.

ŠK Sokol Vyšehrad „G – přebor Prahy, II. třída, 9. místo

Není to „fičák“ jako vloni, ale velký úspěch se při velké proměně kádru a dvou druhých třícách nečekal, doufejme, že se bude dále dařit.

ŠK Sokol Vyšehrad „H“ – přebor Prahy, II. třída, 8. místo

Háčko se ve vyšší soutěži velmi snaží, je složené výhradně z mladých hráčů a ti hrají skvěle (Vaněk, Reljič, Matys).

ŠK Sokol Vyšehrad „I“ – přebor Prahy, III. třída, 5. místo

Velké zlepšení mladých hráčů, těch, co hrají už v háčku i těch ostatních.

ŠK Sokol Vyšehrad „J“ – přebor Prahy, III. třída, 12. místo

Nový tým, složený z úplných nováčků, dělá co může, ale to zkrátka ještě nejsou body.

Žáci

V přeboru Prahy jsme měli být po generační výměně velkým outsiderem. Střed tabulky je obrovský úspěch jak lídra Víti Perknera, tak Matěje Vernera na druhé šachovnici. Všichni borci však zaslouží velkou pochvalu.

Závěr

Největší šachový oddíl v ČR a nejúspěšnější sokolský oddíl tedy má o družstvo víc – celkově o 4 družstva více než další velké kluby, a stále přicházejí noví a noví hráči. Mají se nač těšit.

Petr Vaněk,  předseda klubu