Startuje noc sokoloven

V týdnu od 21. do 29. 9. 2018 se pole celé České republice otevřou brány malých i větších sokoloven. Pro návštěvníky jsou připraveny kulturní i sportovní akce. Naše tělocvična se otevře veřejnosti o týden později 6. 10. s tradičním závodem – Běh do Vyšehradských schodů. 

Banner noci sokoloven

Sokolská tělocvična neboli sokolovna

Dodnes je najdeme ve velkých městech i v malých vesničkách. Najdeme je v Čechách, na Moravě, ve Slezsku i po celém světě. Ani jedna není stejná. O vzniku i finální podobě rozhodovaly jednoty. Nebyla žádná pravidla, jak by měla vypadat. Mnoho z nich se inspirovalo Sokolem Pražským, vůbec první sokolskou jednotou. Architekti byli vybíráni na základě soutěží, ale i jejich působení či konexemi v Sokole. Nezřídka byli sami jeho členy. Mnoho sokoloven najdeme na seznamu kulturních památek, v Praze jich máme celkem šest.

Více zajímavostí odhalí webové stránky www.sokolskepamatky.eu.

Co jste možná nevěděli o Vyšehradě?

Máme na mysli samozřejmě naší vyšehradskou sokolovnu, ne Vyšehradském purkrabství. Naše jednota vznikla už v roce 1890, ale museli jsme čekat téměř 43 let na vlastní zázemí. Do té doby jsme cvičili v zapůjčené tělocvičně na Děkance. Na sokolovnu si vyšehradští Sokolové šetřili ve vlastním speciálním stavebním fondu. Vyšehradskou sokolovnu navrhli celkem 3 architekti: Petrů, Krásný a Podhola. Své brány otevřela v roce 1934.

I o nás najdete zmínku na webu sokolské památky. Proklik zde 🙂

Sokolovna Vyšehrad